:

PORTUGAL

Avaldatud: 30.10.2018
PORTUGAL
Avaldatud: 30.10.2018

Kallid Sõbrad ! Tänase Meresõitjate Päeva puhul (12.10), paneks teile lugemiseks lühikese kokkuvõtte minu unustamatust tööreisist Portugali (21-28.09).

Portugal võttis meid vastu tõelise suveilmaga, päikesepaiste sillerdava Ookeani taustal, kus õhutemperatuur küündis +30-ni, kuid millele lisas "vürtsi" üsna kõrge õhuniiskus, mis tööreisi mõttes on üsna väsitav, isegi mulle.

Piirkond, kuhu siis puhkajaid otselennuga Tallinnast lennutatakse, on Algarve, täpsemalt Lõuna-Portugali rannikupiirkond (Faro lennujaam), kuhu jäävad kuurortid nagu Albufeira, Praia da Rocha, Quarteira ja Carvoeiro.

Portugal on alati olnud Suurte Meresõitjate Maa, kust sai alguse "Pimeda Keskaja" lõpu algus.
Portugallased olid Need, kes avasid "väravad", Aafrikasse ja Aasiasse, millega lõi kõikuma sajandeid kestnud InkvisitsioonI türannia Euroopas.

Portugali Impeerium oli omaaja üks suurimaid, ulatuses kõikide mandriteni (va. Antarktika), kuhu kuulus tänapäeva Brasiilia, Uruguay-ist,. kuna Aafrika rannikualadest, India ja Indoneesia saarteni, kuni Jaapanini välja ja mille tulemusena räägib tänapäeval Maailmas ca. 300 mln. inimest portugali keelt.

Inimesed said teadlikuks teiste Kultuuride ja Maailmade olemasolust ning ümber lükati "Lapiku Maa teooria", ühes sellega, et Maa on Universumi kese, mida Kirik nii kiivalt püüdis varjata.

Algarve piirkond, võib öelda, on üsna roheline, arvestades nende pikka kestnud põuast suve, kõikjal kohtab piiniasalusid (Itaalia Mänd), mis katab enamuse Lõuna Portugalist (va. põllumaad).

Piirkond on ka tuntud, lisaks turismile ka põllumajanduspiirkonnana, kus on palju viinamarja ja oliiviistandusi.

Portugali üks peamine ekspordiartikkel ei ole siiski mitte Portvein (kange vein, ca. 18-20 %), vaid korgipuust tehtavad veinikorgid, mida eksporditakse Itaaliasse, Rumeeniasse, Hispaaniasse, Argentiinasse, jt. maadesse, seega peaaegu iga veinikork, mida te veini avades, välja tõmbate, mis pärineb Portugalist.

Portugalil ja Eestil on mitmeid ühiseid jooni...Mõlemal meil on Suur Naaber, kellega on olnud konflikte sajandite vältel ja kellega suhted on siiani jahedad...

Portugallased oma iseloomult on üllatavalt tagasihoidlikud, eriti just mehed, meenutades oma vähese jutu ja kinnisusega meie oma rahvuskaaslasi.

Liiklus siin on aeglane, nagu kõik muu (teenindus, jne), seega tasuks kannatust varuda, sest portugallasel ei ole kunagi kiire !

Lõunamaine temperament lööb välja vaid rahvusspordis, jalgpallis, mille kõrval tundub, et teist spordiala ei harrastatagi väga

Rahvuskangelasteks on tituleeritud teenekad pallurid ja treenerid (nagu Eusebio, Luis Figo, Cristiano Ronaldo, Jose Mourinho, Fernando Santos), kelle pilte leidub igal pool ja kellest ei saa kuidagi üle ega ümber, kui tahad portugallasega vestlust alustada !

Portugali naised aga, on aga märksa särtsakamad ja temperamentsemad, kuid giidi sõnutsi, äärmiselt raskesti "ära räägitavad", mistõttu naljatledes kohalikud ütlevadki, mispärast nende vein nii kange on (19-20 %), on seepärast, et tavalise veini degusteerimisest ei piisa, et "jutu peale" saada.

Portugali linnad on puhtad ning vanalinnad ja rannapromenaadid on igati külastamist väärt.

Kuritegevus Riigis on Euroopa üks madalamaid, mistõttu võib siin jalutada, mistahes ajal ja käia seal, kuhu vaid hing ihkab, kuigi näiteks ookeanis ujumist, öösel, kohalikud ei soovita, kuna hoovused on tugevad!!!

Suurim kuurort on Albufeira, mida külastab aastas ca. 1-2 miljonit turisti, kellest enamus on puhkajad Briti saartelt.

Keda tõmbab Ööelu, tuleks kindlasti valida Albufeira, kus on väga palju baare, pubisid, lokaale ja paar diskoteeki.

Mõni sõna ka öisest meelelahutustänavast...

Siinne briti kuraasikas kontingent on täiesti võrreldav "Võimalik vaid Venemaal" tegelastega...
Kes tahab LIVE-s Jackass-i näha, näeb seda siin kindlasti, inimmõistusel ei ole piire, nagu öeldakse, siin toimub tänavatel kõik see, mida olete harjunud nägema USA Noortefilmides...õllejõed, lehtrist joomine, ostukärudega rallimine, salto-matt otse alfaldile, lisaks muidugi atraktsioonid, nagu kontsadel "veerevad" purupurjus briti piigad, "aeg-luubis MMA" ja ei puudu siin mõistagi ka avalikus kohas "asja ajamine"...jne.

Leidsin küll ühe väga viisaka ööklubi, kus rahvas ja miljöö väga chill, kus DJ oli tõesti tasemel ning oskas rahva seas head meeleolu luua ja muusika oli väga hästi kokku miksitud.

Kui nüüd Kuurortist kaugemale vaadata, siis tasuks kindlasti võtta kindlasti Lagos-e ja Sagres-i ekskursioon, siin näete tõeliselt ilusaid rannasopikesesi, Portugali sisemaad, Iidset mauride kindlust ning mõistagi Sao Vicente Neem, mida loeti pikka aega Maailma ääreks, kus lõppes Euroopa ja algas lõputu Tundmatus, oma müütide ja legendidega...

Istudes seal, Igaviku Äärel...ja mõeldes Kõigile Neile vapratele meresõitjatele (Henry I Navigaator, B. Diaz, Ch. Kolumbus, F. Magalhaes, Vasco da Gama, P. Cabral, jt) , kes olid nõus oma Elu andma, teades, et nad iial enam ei naase, kuid sõitsid sellele vaatamata Tundmatusse, millegi SUURE Eesmärgi Nimel...

Tekib sügav lugupidamine nende ees, tänu kellele võib-olla oleme seal, kus me praegu oleme Euroopas...

Portugali tõeline Võlu, on siiski see Mühisev Ookean, nii et vahel isegi omaenda häält ei kuule, Lõputud liivarannad ja need hingematvalt kaunid päikeseloojangud...

See on see põhjus, miks sinna taas naasta, sest see on koht, mis läheb hinge ja mis kangastub ikka ja jälle minu unenägudes...