:

TÜRGI-1

Avaldatud: 22.05.2012
TÜRGI-1
Avaldatud: 22.05.2012
Agendireis Türki, Kevad 2012

Kuna varem polnud Türgis käinud, oli hea võimalus minna Novatours-i pakutavale agendireisile Türki, mis siis hõlmas ca. 100 hotellis külastust, kõigis piirkondades Türgi Rivieras (Kemer, Antalya, Belek, Side, Alanya), mis oli ka kõige ülevaatlikum ja tihedam programm võrreldes teiste Korraldajatega, mistõttu selle kasuks sai valik tehtud.

Reedene Lend Tallinn-Antalya osutus päris turbulentseks ja mitte just kõige meeldivamaks. Sky Airlines-i lennuk Boeing 737-800 sai päris korralikult raputada Kesk-Euroopa äiksetormides ning samuti oli minule kui endisele lennundusinimesele arusaamatu, mille kuradi pärast lennuk pidi sõitma pilvepiiril, ca. 7 km. kõrgusel, kus raputabki päris korralikult. Olgu, vb TORN andis sellise korralduse, kuna lennuliiklus Euroopa kohal on ülitihe.

Türgi puhul, mis esimese asjana, tunda annab on niiskus, et seda võiks võrrelda meie kesksuve lämbusega. Ning mõistagi kõik see rohelus, kohati jääb nagu tunne, kui mägesid poleks, oleks nagu meie oma Maarjamaal, kus põllud on rohelised ja puud lehtedes.

Antalya Lennujaam on umbne ja paneb jalad ja higi kiiremini liikuma, et vaid ruttu välja saaks...
Esimesed 2 ööd peatume Holiday Park hotellis (ametlik 5* hotell), Alanya piirkonnas. Hommikusöök oli ikka imekspandavalt kesine, paar keedetud muna ja mingi arusaamatu munaollus + saiatoode, millele hammas peale ei hakanud...Päris "eksootilise" mulje jättis ka hotelli kõrvalt merre suubuv jõgi, mille võiks ümber nimetada Ganges 2-ks.

Esimene Päev- ALANYA-KONAKLI
Programmis on Alanya-Konakli piirkonna hotellid, mille pärliks ootasin Delphin Botanik World of Paradise hotelli, kuid mis kerge pettumuse valmistas. Kena territoorium küll, aga toad ja hoone jättis soovida, no ei olnud seda lubatud 5* hõngu küll kusagil.
Väga kena hotell nt. oli Yalihan hotell (4*+), kus oli imekena kollane liivarand ja suurepärase vaatega rand, lisaks vastas hotelli välimus täiesti oma tärnile. Lastega puhkamiseks hea koht.
Teine hotell, mis pidi päeva "nael" olema oli Villa Augusto (5*), hotell on imeilus, vanaegase stiiliga ja kallite dekoratsioonidega ja kena territoorumiga, kuid, tundub, et hotelliomanik on vist natuke puusse pannud, arvestamata, et ümberringi on vaid 3* ja 4* hotellid, pooleliolevad ehitused ja kari lõnguseid ringi nillimas.
Täna on ka tutvumisõhtu meie agendireisi seltskonnaga, meie seltskonnas on nii Novatours-i inimesi, kui ka rahvast teistest reisibüroodest.

Teine Päev- ALANYA
Check-Out Holiday Parkist. Täna siis siirdume Alanyasse, kui kõige tuntumasse ja populaarsemasse kuurortlinna, Türgis. Nimekirjas on 20 hotelli, mis tuleks läbi käia.
Õnneks sai ülevaate hotellidest ja linnast üsna kiirelt tehtud...Enamus hotelle asub üksteise kõrval/kukil, et kui pea aknast välja pista, näed vaid teise hotelli seina ja "kui hästi läheb", siis ka vastashotelli külastaja kõiki ihusaladusi.
Üllatavalt positiivse mulje jätsid Muz Hotel (2*+) ja Sevki Bay (3*) hotellid.
Check-In Galeri Hotelli (5*). Hotell on kena, renoveeritud ja puhas.
Vaade aknast paraku oli täpselt selline nagu ülalpool kirjutatud, otse teise aknasse...Nüüd siis asjadest, mis ei tööta:
- Lift ei tööta,
- telekas ei tööta, kuna kaabel oli liiga lühike,
- toakaart ei tööta, kuna kaarti pole aktiveeritud
- paar pistikut ei tööta
- WiFi ei tööta
- ja kuuldatavasti föönid ei pidanud ka töötama
Ajab ikka hinge täis...Kuigi hotelli personal ülipüüdlikult püüab kõik need vead parandada ja osa neist õhtuks saab lahendatud, jääb mul ikka "Turkish TV" vaatamata, kuna ehitaja on arvanud, et telekas käib hotellitoa põrandale ning kaabel seinast on ca. 15 cm.

Õhtuks on ühel Alanya ööklubil tehtud meile pakkumine klubikülastuseks ning tasuta dringiks.
Alanya klubid on tõesti justkui loodud vabale ja vallalisele, inimesed on ilusad ja rahvast igast maailmanurgast end vabalt tundmas ja kohatuid vaatepilte leiad igast klubinurgast.
"Tore üllatus" tabab klienti, kui otsustab teise margi kasuks, kui kohalik alkohol. Kokteilid on hirmkallid (a la 10-15.-eur), mida juues tunned vaid dollari/euro maitset.
Mis muidugi oli meeldejääv oli enne klubikülastust tehtud väike ekskursioon Alanyat ümbritsevale mäestikualale, kust avanes linnale muljetavaldav vaade.

Kolmas Päev- ANTALYA-LARA-SIDE
Check-Out Galeri Resort-ist ja siirdume täna Antalya-Lara piirkonda uurima. Enamus selle piirkonna hotelle on 4* ja 5* hotellid.
Hotellid on suured ja kenad, suureks plussiks muidugi on Lennujaama lähedus, et reisija ei pea 2-3 tundi transfeeri bussis loksuma. Samas, maastik on lage, midagi otseselt vaadata pole ja nagu ei kutsu kah, sinna Lasnamäe sarnaste tornelamute vahele seiklema, kui vast ehk Burger King`s

Väga meeldejääv muidugi oli Ali Bey Resort, oma kaunite männimetsade ja liivadüünidega, mis justkui meenutas Nõmme metsa, millega meenub minu kaitseväeteenistuse aeg Vahipataljonis , kus sai Nõmme metsas, haukuva märguande peale, nina männiokste vahel, poriloigus, roomatud.

Ali Bey on suurepärane koht puhtamiseks, ilus territoorium, luksuslikud toad ja ilus pehme liivaga rand. Hotelli giidi sõnul pidavat ka vene pop-diiva, Alla Pugatsova,siin puhkamas käima.
Check-In Seher Resort-is. Rand jääb küll natuke eemale, aga see eest on pehme liivaga kaetud ning pikk ja lauge. Helesinine meri lausa kutsub ujuma ning pole enam ka nii külm, kui oled "pommi pannud" merre.
Täna oli ka Side ekskursioon, kus peatusime Side antiiklinna varemetel ning oli väike jalutuskäik Side linnakeses.
Ilus väike ja armas, euroopalikult puhas linnake, mis vägagi meenutas Itaalia, Kreeka väikelinnasid.
Koomiline oli vaid Side ekskursiooni kohalik giid, kelle iga kolmas sõna oli "also"- ingk. Ja ega midagi sealt tarka ei tulnud kah, koguaeg oli "Niisiis/nagu-also-ingk."

Neljas Päev- BELEK
Käes on kauaoodatud kuurorti külastus. Beleki puhul on minu eeltöö olnud hea ja veendumus, et sellest kujuneks minu lemmikkuurort oli täiesti paikapidav.
Belek on fantastiline kuurort. 200-300 ha. tumerohelisega muruga ülihoolitsetud golfiväljakutega, pikkade liivarandadega kaetud puhkekuurort, kus asuvad mere ääres vaid kõige luksuslikumad 5* hotellid, mille kõrval kahvatub kõik muu.
Kõik need hotellid, kus me täna käisime on superluks hotellid, kus luksus lausa pimestab (Swarowski kristallidega kaetud numbritoatähised, jne)...
Ja muidugi ei saa me üle ega mööda sellest Pärlist- Adam & Eve hotellist.

See on kombinatsioon taevalikust unistusest, säravast luksusest ja sõnulseletamatust Rahust. Vaadates ülesse hotelli Aatriumi, kus tuhanded säravad kristallid/tähed paistavad ülalt ja kus kõik on maitsekalt kujundatud kasutades peegleid, klaasi ja muud, kaob hetkeks reaalsustunne ja sel hetkel ununeks isegi oma nimi.
Siin hotellis peetakse moeshow-sid, millest kuulsaim on Victoria Secret-i pesushow, lisaks käivad hotelli rannaklubis esinemas sellised tuntud nimed nagu DJ Tiesto, Armin van Buuren, Roger Sanchez, David Guetta.
Hotelli toad on valge nahaga, klaasi ja peeglitega dekoreeritud, kus saab panna tuppa just sellise valgustuse, nagu soovi on, mistahes värvikombinatsioonideni.

Belekis peatume siis Gloria Verde Resort, hotellis. Kõht on juba nii tühi ja pea veel pilvedes Adam & Eve-i lummusest, tuligi meelde, et olen naisele veel Mesinädalad "sees" ja miks mitte just siia tulla

Belek ei väsi üllatamast, Gloria Verde köök rabab oma valikurohkuse ja maitseelamustega. Siin on kõike...Tõesti kõike, mida oskan toiduvalikus ette kujutada ja enamgi veel.
Igal õhtul on Gloria Verde rannaklubis välidisko, kus ei puudu korralik DJ, korralik tantsumuusika, mis läbi raputab ja GoGo tantsijad puurides, kellesarnaseid Eestimaa ööklubides ei kohta. Kava ja tants on tõesti tasemel.

Mõistagi saab rahulikum hotellikülastaja istuda ranna-lounges ja kõike seda kaugemalt vaadata ja mõnuga Ultra All Inclusive teenuses sees olevaid kalleid viski-rummi-viina kokteile nautida.

Viies Päev- KEMER-GÖYNUK-BELDIBI
Kemeri piirkond on just täpselt puhkajale, kellele meeldivad kõrged mäed ja rohkelt männimetsasid, et saaks ka natuke omapead ringi käia. Siin on ohtralt matkaradasid ja ka palju looduslikke vaatamisväärsusi.

Hotellid, peale Belekis käinuna, ei paista silma millegi erilisusega, samas ei ole kohanud ka halba hotelli, kui välja arvata Grand Lukullus, kus mitte midagi ei ole:
- basseinis, kus peaks vesi olema, pole seda
- hotelli akvaariumis, kus peaks olema kalad ja muu, on vaid roheline sültjas veeollus
- tubades, kus peaks olema TV, pole seda
- teenindavat personali ei ole
- territooriumi pole
Olgu, eks ole kõigile arusaadav, et nad pole veel avatud, kui avavad, küll siis ka basseini vett täis lasevad ja mõne teleka tuppa veavad

Mainisväärne oleks ehk vaid AKKA Hotels Antedon hotell, mis sobib ideaalselt perepuhkuseks.
Kemeri rannad on kiviklibused ja kivid on päris suured, sellega tasuks kindlasti arvestada nendel reisijatel, kes soovivad eelkõige lastega puhata, vaid mõned hotellid omavad peenema kiviklibu randa. Seda palun kindlasti reisibüroost üle küsida.

Rõhuv enamus hotellidest peab siiski Kalevipoja appi kutsuma, kui kividest lahti tahab saada.
Aga Kemeri linn ja vaated mäele on ilusad küll, kõrgel mägedes on veel võimalik kohata lumenätsakaid, kui need pilve seest välja paistavad.

Täna teeme Check-ini Club Marco Polo hotellis.
Hotelli giid küll väitis, et Ida-Euroopast on ca. 70 % kliente, mina isiklikult ei kuulnud muud keelt, kui peale vana hea tuttava vene keele...Ülepumbatud torsodega ja lehmaketina rippuvaid kuldketiga vennasvabariigi uhkeid esindajaid kohtab igal nurgal ja loomulikult ei puudu ka kaunid slaavi näitsikud, kes välgutavad jalgu leopardikostüümis ning sädelevad nagu juudi jõulupuu.
Aga hotell on kena ja toad on samuti väga korralikud.
Täna on tähtis päev ja tuleb hoida madalat profiili.
Täna on Võidupüha (09.mai), kus siis naabrid Idast tähistavad võitu Fashistide üle.

Vist pole mõtet mainida, et Fashistid asusid Itaalias (Mussolini) ja Natsid (Adolf H.) Saksamaal ja , et NSVL pole Itaallastega II Maailmasõja ajal kordagi sõdinud.
Aga olgu, kui agendikat kinnilöödud silmadega lõpetada ei taha, pole mõtet mulku lahti teha.
Ja pidu on täies hoos, viina voolab ojadena ja ringi käib CCCP tähisega punane viisnurgaga lipp ja rahvas räuskab nii, et omaenda häält ei kuule.

Rõõm peegeldub iga hotellikülastaja nägudelt, kuniks vägijoogi kogused suureks lähevad peale hilisööd ja iga teine võib tunduda natsivormis vaenlasena.
Aga hotell on õnneks arvestanud sellega ja õhtuks on turvameeste seltskond täienenud veel mõne Türgi rammumehe võrra. Kõik on nüüd turvaline.

Kuues Päev- EKSKURSIOON DEMRE-MYRA-KEKOVA
Pikad päevad hotellides on olnud väsitavad ning heaks vahelduseks on tänane ekskursioon, Türgi Riviera lõuna regioonis. Lõputud mägiteed, kristallselge veega lahesopid, kurvid, mäed ja metsad, see on see, mida kohtate, kui sõidate Kemerist edela, Kreeka saarte poole.
Ajaloolised vaatamisväärsused, nagu st. Nicolas-e kirik ja Lycia Necropolis oma haudade ja amfiareeniga on küll huvitavad, kuid ekskursiooni "tipphetk" on siiski laevareis Kekova saare ja paari pisema saare juurde.

Mõnus merebriis, laevast kostuv türgi diskotüps ja kaunid vaated saartele ja rohekas-sinisele merele on justkui unistus. Nägime, mida üks maavärin võib ühe linnaga teha (merre pühkida) ja saart, kus võiks isegi Robinson Crusoe elada. Saarel elasid metsikud kitsed, lambad, skorpionid ja saart ümbitsev Vahemeri on nii selge, et mine või paljaste kätega kala püüdma.

Ning maastik ümberringi meenutas vägagi Kreetat, jah, kaugel need Kreeka saaredki enam olid, aga väga ilus ja meeldejääv reis oli. Vahemeri on soe ja hoiab kenasti pinnal, nagu Punane Merigi. Teatavasti on Vahemere soolsus on 5 korda kõrgem, kui Läänemere oma (st. 38 Promilli) ja jääb alla vaid paar ühikut Punasele Merele.

Täna siis kolisime Marti Myra hotelli. Muidu väga superluks hotell, kõigega võib rahule jääda (väga ilus tuba!), aga miinuseks on WiFi keerukas sisselogimine Lobby ruumis.
Tundub, et siin peab kasutama tuumateadlase potsensiaali, et üldse internetti pääseda, kasutajatunnuse tegemisest, passwordide kinnitamisest erinevatel lehtedel, jne. Ja tagatipuks on WiFi ühendus nii aeglane, et isegi valiks netioperaatoriks STV, kui oleks võimalus.

Seitsmes Päev- KEMER-TEKIROVA
Kõrged mäed, mis Kemeris justkui nagu pea kohal oleksid ja natuke rõhuvalt lähedal ja kõrgele ulatuvad, jäävad siit nüüd kaugele.
Tänase päeva "nael" on kindlasti Güral Premier Tekirova, oma suure veepargiga ja kena hoolitsetud territooriumiga ja väga ilusate tubadega.

Äärmiselt meeldiv oli hotelliesindaja kursimuutus esilagses hotelli tutvustavas plaanis, mis nägi ette üle poole tunnist jalutuskäiku ainuüksi hotelli territooriumil, kui nägi väsinud nägudega agendikaid.
Kiirelt organiseeriti meile golfikäru ja tehti kiire ekskursioon mööda hotelli territooriumi ja hotelli ülevaade oli nagu niuhti tehtud ja sellega lõppes ka meie hotellituur Türgis.

Kaheksas Päev- ANTALYA
Antalya on tõeliselt suur linn, ca. 1 mln. elanikuga, aga ega keegi täpselt ei tea ka palju seal inimesi elab.
Palju muidugi polnud aega vaadata, kõigest mõni tund, osta endale paar vuhvel-hilpu, unustamata koduseid ja juba lennujaama.

Tuttvalik noot kõlas juba lennukisse Boardingul, kui selja tagant ülepäevitanud rullnokad taas kellegile lubasid "sisse kütta" ja "kaikaga segi peksta", kellegile prillidega soliidsele vene härrasmehele öeldi "s... pihku prill"...Nii kodune tunne tuleb kohe peale...
................................................................................................................................................

Lõppkokkuvõttes võib öelda, et tõeliselt kehva hotelli ei kohanudki, olid küll hotellid, mille kallal võib küll "võtta", aga selliseid räämas hotelle, nagu võib kohata Egiptuses, siin naljalt ei kohta.

Kõik muidugi sõltub hinnast, mida keegi soovib maksta, aga väga "puusse" ei saa siinmaal panna.
Türgi tundub üldse väga arenunud riik olevat, kus nt. miinimumpalk on vaat et rohkem, kui meie kartulivabariigis ja elu-olu kohapeal on üsna mõistlike hindadega.

Türklaste koha pealt on väga üllatav, et sellist nahaalsust ei kohta nagu mõnes teises Araabiamaa kuurortis, poes saab rahulikult asju valida ja ei jookse ka keegi püksisabast kinni haarama, kui poest tühjalt välja astud.

Türgi on koht, kus igaüks leiab omale maitsele midagi. SOOVITAME !

Ja tänutähed ka Agendireisi seltskonnale, et olid tõeliselt vahvad ja olles nüüd teisel agendireisil, tundub küll, et turismis töötab palju suurepäraseid inimesi !